Facit och vinnare


>> Du kan ladda ner facit till samtliga tävlingsuppgifter här!

 

Ryggsäck och helårsprenumerationer på Språktidningen och Forskning & Framsteg:
Moa Nagy, Toftbyn
Lasse Lindholm, Jordbro

 

Money talks av Lars Melin:
Torbjörn Haage, Norrtälje
Lars Persson, Norrköping
Anders Axelsson, Karlskoga

 

Skiljeteckensboken av Siv Strömquist:
Arne Aspelin, Falun
Inger Tidblad Bohman, Gävle
Rebecca Tollemark, Floda

 

Helårsprenumeration på Mästarkryss:
Birgitta Wallerius, Kumla
Bengt Sjölin, Vällingby
Rolf Sundin, Vällingby

 

Bagagevåg:
Kent Malte Malmström, Stockholm
Eva Olsson, Ulricehamn
Anders Laveskog, Huddinge
Kerstin Almkvist, Kungälv
Ulf Smith, Bromma
Lars Erik Palm, Hovås
Pontus Liedberg, Varberg
Ingemar Arvidsson, Kalmar
Elsa Jonsson Stenberg, Uppsala
Kerstin Julia Bexby, Lövånger
Eva Isacson, Uppsala
Margareta Karlsson, Öxnevalla
Inger Andersson, Åkersberga
Åke Bengtsson, Lund
Gunvor Thorsson, Jörlanda
Eva Sidén, Jönköping
Ellen Huldt Larsén, Stockholm
Irma Holmström, Vålberg
Eva Espling Mattsson, Luleå
Erik Löfroth, Uppsala
Anette Björk, Linköping
Ingalill Gagner Milchert, Tullinge
Bo Nilsson, Lidköping
Margareta Lundquist, Linköping
Eva Jönsson, Göteborg
Yngve Hansson, Alingsås
Jan-Erik Eriksson, Göteborg
Caroline Rhodén, Mölndal
Magnus Karlsson, Linköping
Kerstin Hagstrand-Velicu, Stråvalla

 

Campinglanterna:
Gunilla Chen, Uppsala
Lena Frid, Ellös
Einar Tennfors, Rönninge
Karin Mossberg Sonnek, Stocksund
Henrik Ripa, Hofors
Roland Granlund, Bräcke
Sören Angeldorff, Gullbrandstorp
Margareta Nilsson, Landskrona
Henrik Nord, Örebro
Erik Umegård, Västerås
Kent Ohlson, Hillerstorp
Kenneth Andersson, Visby
Olle Fridberg, Bara
Jane Löfgren, Borås
Haldo Vedin, Norrköping
Annette Wiik, Tyresö
Lars Anundi, Boxholm
Thomas Weibull, Stenungsund
Mats Slunga, Askim
Cecilia Pihlström, Hudiksvall
Åke Larsson, Hjo
Ann-Marie Quaglia, Skogås
Erik Elvers, Solna
Lars Malmgren, Aneby
Elisabet Henriksson, Årjäng
Maria Pedersen, Luleå
Reidar Hansson, Bagarmossen
Inger Öhman, Eskilstuna
Sofia Uggla, Almunge
Anneli Orvnäs, Årsta

 

Vakuumtermos:
Jens Lusua, Nacka
Daniel Sjöberg, Sundsvall
Simon Beck, Umeå
Birgitta Pehrson, Huskvarna
Maria Ollikainen, Luleå
Lena Söderlund, Nynäshamn
Johanna Frid, Uppsala
Kerstin Gunntorp, Mölnlycke
Anni Söderlind, Södra Sandby
Linnea Ilbring, Stockholm
Mats Steinert, Partille
Ingelöv Goës, Nyhammar
Katarina Nordström, Uppsala
Helena Alexandersson, Lund
Lars Gillner, Stockholm
Ylva Angelstam, Lindesberg
Elisabeth Karlsson, Mörkö
Lennart Eriksson, Bälinge
Malena Mäkinen, Strömstad
Lennart Iselius, Hägersten
Per Östberg, Huddinge
Lisa Olsson, Lidingö
Staffan Jansson, Säter
Göran Uddeborg, Ytterby
Therese Winqwist, Halmstad
Fredrik Nysjö, Västerås
Elisabet Albinsson, Växjö
Gudrun Håkansson, Stehag
Agneta Wallers, Värmdö
Birgitta Fredén, Malmö